niedziela, 7 kwietnia 2013

MASA PAPIEROWA - jak zrobić i jak przechowywać?


Z masy papierowej można zrobić mnóstwo ciekawych i atrakcyjnych dla dzieci rzeczy. Sposobów na jej przygotowanie jest wiele, ale ja robię ją trochę inaczej. Najlepiej bowiem jest podzielić jej przygotowywanie na dwa etapy - dzięki czemu tzw. "półprodukt" można będzie przechowywać przez wiele lat bez obawy, że ulegnie zepsuciu. 

A więc zaczynamy:

1) Najpierw należy zamoczyć w wodzie pocięty na kawałki papier (ja wykorzystuję papier pocięty w domowej niszczarce do papieru, dzięki czemu nic się nie marnuje). Najlepiej użyć gorącej wody i odstawić papier na całą noc.2) Następnego dnia wkładamy małymi porcjami kawałki papieru do miksera (nie za dużo, bo dla miksera będzie to spore obciążenie).3) Po zmiksowaniu na papkę papierową, należy ją odcedzić na dużym sitku.4) Kiedy już woda odcieknie - NIE ROBIMY DALEJ MASY PAPIEROWEJ (tak jak w przepisach na innych stronach w internecie) lecz przechodzimy do etapu, dzięki któremu można przechowywać półprodukt na masę papierową nawet przez wiele lat. W tym celu po prostu  z ociekniętej masy formujemy kulki różnej wielkości i pozostawiamy je do całkowitego wyschnięcia przez kilka dni. Później można je ułożyć np. w tekturowym pudełku i pozostawić w przewiewnym (ale nie wilgotnym) pomieszczeniu, gdzie mogą być przechowywane bardzo długo.


DOKOŃCZENIE MASY PAPIEROWEJ (z ww. półproduktu):

1) Bierzemy kilka suchych kulek "półproduktu" - po ich polaniu odrobiną wody, natychmiast rozpadają się ponownie tworząc plastyczną masę.

2) Dopiero wówczas do masy dodajemy soli, mąki pszennej i mąki ziemniaczanej - mniej więcej według poniższych proporcji:
  • ok. 1000 ml odsączonej masy papierowej,
  • ok. 1 szklanka mąki pszennej,
  • ok. 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • ok. 2 łyżki soli,
  • ok. 2-3 łyżki kleju do drewna (może być wikol).
3) Wszystko razem dokładnie wymieszać i dobrze pozagniatać, po czym można przystąpić do tworzenia "wiekopomnych dzieł" z masy papierowej :))

UWAGA!
  • nakładać cienką warstwę masy papierowej na wcześniej przygotowane "szkielety prac" (gruba warstwa może się zepsuć, zapadać się i odkształcać, albo pękać, a już na pewno schnie bardzo długoooo!),
  • po wykonaniu pracy należy ją pozostawić w przewiewnym, słonecznym miejscu, aż do całkowitego wyschnięcia, bo w ciemnym i wilgotnym mąka w masie papierowej może się zepsuć,
  • wysuszoną pracę można pomalować na wybrane kolory i ponownie pozostawić do wyschnięcia,
  • po pomalowaniu i wyschnięciu można zabezpieczyć powierzchnię lakierem bezbarwnym, dzięki czemu kolor podkładu się nie ściera i później łatwiej można oczyścić pracę z kurzu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz